סיפור שיפוץ "סולקס" צרפתי שנת 1961

המכונית לא מניעה? האופנוע משתעל? הפורום הטכני נועד לכל שאלה ולתמונות של תהליכי שיפוץ

סיפור שיפוץ "סולקס" צרפתי שנת 1961

הודעהעל ידי הסולקסאי- סולקס » ד' אוגוסט 15, 2012 11:05 pm

סיפורנו מתחיל בליל חורף סגרירי ירושלמי, טיפוסי לחודש פברואר.

בני בא אלי והכריז על כך שצריך איזה פרוייקט חדש, וכי מזמן לא היה בין ידינו מנוע מפורק להפיג בו את השיעמום. אני, אשר רק חיכיתי לקריאה זו, נרתמתי למלאכת חיפוש התעסוקה הבאה. מאחורינו כמה שיפוצים, ביניהם 2 קטנועים, אופנוע אספנות מסוג ג'אווה, אופנוע קסטום נוסף וג'יפ CJ5 משנות השישים.

חיפשנו הפעם פרוייקט קליל ומקורי. תרנו את לוחות המודעות ולפתע נתקלנו במודעה על איש חביב שמנסה למכור אביזר חלוד המוגדר כאופניים עם מנוע משנות השישים, ראו תמונות:

תמונה
תמונה
תמונה
תמונה

עקב חולשתנו לברזל חלוד בעל היסטוריה, מצאנו את עצמנו מקרטעים לקיבוץ בצפון מרכז הארץ ונפגשים עם בחור נחמד שבתוך שדה המרעה של הסוסים שלו שתולה שילדת הסולקס המחלידה, ובתוכה מתגוררים חלזונות לרוב, עכבישים רבים ושאר צמחים וירוקת.

זו הייתה אהבה ממבט ראשון. שילמנו, העמסנו וחזרנו לירושלים שמחים וטובי לב.
עוד באותו הלילה פורק המנוע שלהפתעתנו לא היה תפוס, והחלה מלאכת ה"סילוקס" (שיפוץ הסולקס).

תמונה
תמונה
תמונה

גורדה וקורצפה החלודה, הולחם מיכל הדלק, השילדה קיבלה צבע המרייט שחור, יוצרו הגבהות למזלגות האחורי והקידמי, כדי להתאימם לגלגלים שנקנו בחנות אופניים, שופצרו בלמים, שוקם הקרבורטור, הוחלפה משאבת הדלק, נבנה אגזוז, הוחלפו רינגים, הוחלפה פלטינה, שופצה מערכת החשמל כולל תאורה אחורית של ג'אווה משנות השבעים ופנס חזית של הונדה 50, ועוד עבודות התאמה, מסגרות, חשמל ומכונאות.

תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה

תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה

תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה

לאחר הרבה שעות עבודה מספקות יותר או פחות, הסולקס חזר לטרטר בכבישי עיר הקודש. החוויה גדולה מהחיים והנסיעה- אין דבר שישווה לה.

בחופשה המשפחתית הראשונה הועמס הסולקס על העגלה ויאללה לגליל, שם במושב רחוק מעייני החוק התקיימו טיולים לרוב ושם הפקנו הנאה שלמה מכלי רכב מדהים זה.

הסולקס החל להיות מיוצר, עד כמה שהבנו, בסוף שנות החמישים עד שנות השבעים, היה נפוץ מאוד בצרפת, מרוקו והסביבה. כלי פשוט לתפעול, פשוט לרכיבה ולתחזוקה. הפטנט שלו הוא שהמנוע יושב על הגלגל הקדמי ומניע אותו בעזרת חיכוך ישיר לגלגל (גאוני!). יש להשיג לו חלקים בשפע אצל סוחר באינטרנט הממוקם בבולגריה.

זכינו בחוויה מדהימה, ועתה ענינו אל הפרוייקט הבא.
הסולקסאי- סולקס

Re: סיפור שיפוץ "סולקס" צרפתי שנת 1961

הודעהעל ידי רועי צוקרמן » ד' אוגוסט 15, 2012 11:12 pm

איזה יופי של פרויקט! כל הכבוד על הביצוע ותודה על השיתוף :)
סמל אישי של המשתמש
רועי צוקרמן
צוות הניהול

הודעהעל ידי zeev » ה' אוגוסט 16, 2012 12:11 am

אני רוצה להצטרף לברכות , אכן פרוייקט מדהים וכל הכבוד , ורק יש לי הרושם שיש איזה חוסר דיוק , בשנת היצור של המופד הספציפי הזה , וכל כך למה ? לפי התמונות , ובהנחה שהבחנתי טוב המכסה של מערכת ההצתה ומיכל הדלק הם ממתכת , אם נתון זה נכון , סביר להניח שכלי זה הוא לפני שנת 1960 לי יש משנת יצור 1958 המכסה ומיכל הדלק מפלסטיק , מכל מקום אם אני לא טועה הסולקס יוצר לפני סוף שנות ה - 50 אלא שהשלדה אז הייתה עגולה והמנוע גם הוא מעט שונה בעקר מסנן האויר וכמובן פנס קדמי גם משאבת הדלק לא זהה וכבל המצת עבר דרך המשאבה , אגב למי שלא יודע , גל הארכובה במנוע זה מוחזק על ידי מיסב אחד בצד הימני של המנוע , הגלגל שמניע את הצמיג , ( תלוי בדגם ) בנוי מאבן עגולה שדומה מאוד לאבן משחזת או מגלגל שיניים מרובעים ממתכת , כדאי לשים לב לידית המעצורים שהן עדיין הפוכות כמו באופנועים הבריטיים של שנות ה - 30 , אכן פרוייקט חביב , שוב כל הכבוד . - זאב
zeev
צוות הניהול

הודעהעל ידי ufd41 » ה' אוגוסט 16, 2012 3:03 pm

כל הכבוד על השיפוץ.
אני בטוח שתהנה מהכלי הזה.
שי אם אפשר תעלה קישורים לאתרים שמהם אפשר להשיג חלקים.
ברוכים הבאים לעולם הטילונים.
אתר הטילונים הקלאסיים I.C.M וכל השאר - http://icmisrael.com/
אלבום צילומים - http://public.fotki.com/ufd41/
פייסבוק - http://www.facebook.com/groups/icmisrael/
סמל אישי של המשתמש
ufd41
איש הטילונים

הודעהעל ידי הסולקסאי- סולקס » ה' אוגוסט 16, 2012 4:32 pm

רועי צוקרמן כתב:איזה יופי של פרויקט! כל הכבוד על הביצוע ותודה על השיתוף :)

תודה!

zeev כתב:אני רוצה להצטרף לברכות , אכן פרוייקט מדהים וכל הכבוד , ורק יש לי הרושם שיש איזה חוסר דיוק , בשנת היצור של המופד הספציפי הזה , וכל כך למה ? לפי התמונות , ובהנחה שהבחנתי טוב המכסה של מערכת ההצתה ומיכל הדלק הם ממתכת , אם נתון זה נכון , סביר להניח שכלי זה הוא לפני שנת 1960 לי יש משנת יצור 1958 המכסה ומיכל הדלק מפלסטיק , מכל מקום אם אני לא טועה הסולקס יוצר לפני סוף שנות ה - 50 אלא שהשלדה אז הייתה עגולה והמנוע גם הוא מעט שונה בעקר מסנן האויר וכמובן פנס קדמי גם משאבת הדלק לא זהה וכבל המצת עבר דרך המשאבה , אגב למי שלא יודע , גל הארכובה במנוע זה מוחזק על ידי מיסב אחד בצד הימני של המנוע , הגלגל שמניע את הצמיג , ( תלוי בדגם ) בנוי מאבן עגולה שדומה מאוד לאבן משחזת או מגלגל שיניים מרובעים ממתכת , כדאי לשים לב לידית המעצורים שהן עדיין הפוכות כמו באופנועים הבריטיים של שנות ה - 30 , אכן פרוייקט חביב , שוב כל הכבוד . - זאב

תודה רבה על המידע המעניין, למען האמת לא חקרנו לעומק, כל מידע נוסף מבורך בעיני. :)
מה שאני בטוח בו זה שהדגם הוא לפני שנת 64', מכיוון שיש חלקים ששונו לאחר שנה זו (למשל משאבת הדלק).

ufd41 כתב:כל הכבוד על השיפוץ.
אני בטוח שתהנה מהכלי הזה.
שי אם אפשר תעלה קישורים לאתרים שמהם אפשר להשיג חלקים.

תודה רבה, אכן נהנה מאוד מהכלי.

קישור לאתר: http://www.solex-parts.com/
הבנאדם מאוד אמין, לא היו לי שום תקלים איתו.
הוא אפילו הגדיל לעשות כאשר התבלבל ושלח לי פלטינה לא מתאימה, ולאחר מייל שנשלח לו ובו הוסבר המצב, הוא שלח את הפלטינה המתאימה ואמר שאין צורך לשלוח לו את הישנה כי המשלוח עולה יותר מהחלק עצמו!
קח בחשבון שלמשלוח לוקח זמן להגיע (משהו כמו שבועיים וחצי, פעם אחת לקח שבוע).
ועוד דבר: כל החלקים שהזמנתי, היו חלקים קטנים שנכנסים במעטפה או קופסא קטנה, לכן אין לי מושג אם עושים בעיות במכס על אביזרים גדולים (כמו למשל צמיגים)- כדאי לברר את העניין.
הסולקסאי- סולקס

הודעהעל ידי zeev » ה' אוגוסט 16, 2012 11:16 pm

השלדה שלך עגולה , הכוונה שבנויה מצינורות , בשנות ה - 60 הייתה שלדה מפרופיל , מסנן המאייד מתאים לסוף שנות ה - 50 , מעניין שאין לו מגן שרשרת , בדגמים ישנים יותר יש מגן שרשרת סגור לחלוטין ( לא רואים את השרשרת ), מעניין אם יש מנעול אוריגינלי כמו 2 צבתות שנועל את הגלגל האחורי . אני בכל זאת חושב שהוא לפני שנת 1960 . - זאב
zeev
צוות הניהול

חזור אל פורום שפץ זאת בעצמך

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים