מדריך מצולם לתיקון חלקי פלסטיקה

המכונית לא מניעה? האופנוע משתעל? הפורום הטכני נועד לכל שאלה ולתמונות של תהליכי שיפוץ

מדריך מצולם לתיקון חלקי פלסטיקה

הודעהעל ידי V8_וחצי » א' פברואר 16, 2014 5:50 pm

עקב ריבוי השאלות בנושא פרינגים שבורים, החלטתי לכתוב ולעלות פה את המדריך המלא לתיקון שברים בפלסטיקה של האופנוע/ קטנוע.

כמה אזהרות לפני שאני מתחיל, בזמן התכת פלסטיק נפלטים לאוויר אדים ועשן רעילים- תמיד תזכרו לעבוד עם ציוד מגן, במקום מאוורר היטב ולהימנע עד כמה שניתן מלנשום את העשן והאדים שנפלטים במהלך העבודה.

Disclamer-
המידע המצוי פה מיועד למטרת העשרה בלבד, הכותב אינו אחראי, באופן ישיר או עקיף, לכל נזק בריאותי או כספי שיגרם לקורא, או לכל צד שלישי כתוצאה מנסיון לבצע את העבודות המתוארות בהמשך.

לפני שמתחילים להלחים את הפלסטיקה, צריך לזהות את סוג הפלסטיק שהולכים להלחים- זה חשוב כי סוגים שונים של פלסטיקה לא מתחברים בצורה טובה אחד עם השני, ותמיד רצוי להשתמש בפלסטיק זהה להלחמה ולמילוי.
בתעשיית הרכב משתמשים בשני סוגים עיקריים של פלסטיק- ABS וניילון.
לזהות את סוג החומר ניתן באחת משלוש דרכים:
הראשונה לה לשרוט את החומר עם סכין יפנית לרוחב הלהב (עם הלהב הצידה) פלסטיק יצור פירורים שיפרדו מהחלק, בעוד שניילון פשוט יצור שקע כמעט בלי פירורים.
דרך נוספת זה לנסות לשייף את החומר, ככלל, פלסטיק יותר קל לעיבוד מניילון וניתן לשיוף יותר בקלות. פלסטיק יוצר אבק בלי להשאיר כמעט שריטות עמוקות בפני השטח, בעוד בניילון ישארו הרבה שריטות ומעט אבק.
הדרך השלישית והכי פחות מומלצת זה לגעת עם המלחם בחומר ולהריח אם העשן של החלק המיועד לתיקון והעשן של החתיכה המיועדת למילוי. אם הריח זהה, מדובר באותו חומר.

על מנת לקצר לכם תהליכים, אני אספר לכם, שפרינגים של אופנועים ופגושים וטאסות של מכוניות עשויים כולם מפלסטיק ABS. לכן אם אתם מלחימים פרינגים, חפשו חתיכת פגוש או טאסה.

הצטיידו במלחם חזק (רצוי מעל W50) עם סטנד (לא חובה, אבל יותר נוח לעבוד) ספוג מים או ברזלית (קופסה שחורה עגולה בתמונה) ראש מלחם ישן או לחליפין משחה לחידוש ראש המלחם (לאחר ההלחמה, הראש לא יהיה שמיש להלחמה רגילה ויהיה צורך לנקות או להחליף אותו) קאטר קטן, מספריים, סכין יפנית, נייר שיוף 180/200 וחתיכת פלסטיק מסוג דומה להלחמה ומילוי, חתוך לרצועות דקות (מישהו אמר סלט כנף נוסח אהרוני?)

תמונה

הבא נתחילה!
להלן החלק השבור- כנף קדמית של קוואסאקי Z750 שקיבלה מכה ונשברה באחת התושבות למזלג. השבר מורכב למעשה מ-4 חתיכות, 2 גדלות ו-2 קטנות, כאשר אחת החתיכות הקטנות חסרה לי, אותה נשלים מחתיכה אחרת, וסדק קטן

תמונה

בשביל ליצור הלחמה טובה, צריך לדאוג לנקות את השבר ממזהמים למינהם, כולל צבע.
אז את הצבע משייפים כסנטימטר מפני השבר, ומנקים עם ממיס עדין כמו ספירט (וודקה או ספרי מגעים גם יעשו את העבודה)

תמונה

בודק התאמה ומיישר את החלקים לקראת הלחמה

תמונה

אחרי שהחלקים מתיישרים בול, אני עושה כמה נקודות לעומק, עד הצד השני, רק לתפוס את החלקים תפיסה ראשונית שאני לא אצטרך להחזיק את החלקים בזמן החלמה, והיד השנייה תהיה פנויה לצורך הלחמה ומילוי.

תמונה

ההלחמה מתבצעת בצורה הבאה- אני "טובל" את המלחם לתוך השבר וממיס את שתי הקצוות שלו, אני "מערבב" מעט את הפלסטיק המותך, תוך כדי שאני מעביר אותו מצד לצד בתוך השבר, וממיס לתוך ההלחמה פלסטיק מהחתיכה שמיודעת למילוי. תמיד כדאי להמיס קצת יותר, לשייף את העודף קל יותר מאשר למלא שוב.
על מנת ליצור הלחמה איכותית, אני תמיד מנסה לעשות את התיקון של כל שבר כמה שיותר רצוף, ז"א אני לא עוצר עד שאני מגיע לקצה השני של השבר.
רוחב ההלחמה אגב, לא עולה פה על 5 מ"מ.

תמונה

השבר "תפור" עד הסוף.

תמונה

אותו התהליך בצד השני של השבר- תפיסה ראשונית

תמונה

ו"תפירה" של כולו עד הסוף

תמונה

הצד הפנימי- כיוון שהשבר כבר תפוס מהצד השני, בצד הזה אפשר כבר מיד "לתפור" אותו.

תמונה

השלמת החתיכה השבורה במרכז השבר- במרכז השבר ישנה חתיכה חסרה, חצי ממנה יש לי, את החצי השני חסר. מלחימים את החלק שקיים
החלק:

תמונה

אחרי ניקוי, מוודא התאמה

תמונה

תפיסה ראשונית

תמונה

"תפור" ותפוס סופית, על הדרך הלחמתי גם את הסדק במרכז השבר.

תמונה

ההשלמה מולחמת בצד הפנימי

תמונה

אחרי שיוף ועיבוד של ה"תפר" בצד החיצוני עם נייר 180. כל עבודת השיוף בצד החיצוני נעשית בצורה ידנית ללא כלים מכאניים.

תמונה

על הדרך הורדתי בשני הצדדים גם את סימני התבנית שבה הוכן החלק למראה חלק יותר

תמונה

וטשטשתי את סימני ההלחמה מהצד הפנימי, בנקודות בהן זה נראה לעין. במקומות בהם התפר לא נראה לעין הוא עבר שיוף גס עם אבן משחזת קטנה.

תמונה

יצירת השלמה לחתיכה השבורה- בגלל שהשבר בנקודה הזאת בכנף הוא בזווית די שטוחה, יש חתיכה שבה הפלסטיק מאוד דק, צריך להוריד אותה ולהגיע לנקודה שיש בה יותר בשר. בתמונה יישרתי מעט את השבר ואני מכין חתיכה להשלמה.

תמונה

גזרתי את החתיכה לפי הצורה של השבר, כופפתי אותה מעט מעל המלחם שתתאים לצורה של הנקודה שבה היא הולכת להיכנס, ואני מכין אותה להלחמה.

תמונה

תופס אותה בתפיסה ראשונית

תמונה

ומלחים אותה מסביב

תמונה

בגלל שהנקודה שבה חסרה החתיכה נמצאת בדיוק על הקיפול, צריך לעשות את ההשלמה מ-2 חתיכות.
אני מכין ומיישר את האזור שבו הולכת להיכנס החתיכה השנייה.

תמונה

אני תופס נקודתית את החתיכה למקום, מלחים אותה, ומיישר את הפלסטיק בחיבור של 2 החתיכות לצורה הכללית של החלק באזור של השבר. כמובן שגם פה עדיף להתיך יותר ולהוריד, מאשר להישאר בחוסר.

תמונה

מלחים את השלמה מסביב מבפנים

תמונה

משייף מבחוץ לצורה של הכנף עם נייר 180 ואחריו עם נייר מים 600

תמונה

וסיימנו את תיקון הפלסטיק!
החלק המוכן להשוואת סימטריות משני הצדדים לשיפטכם.

תמונה

תמונה

תיהנו!
דימה.
סמל אישי של המשתמש
V8_וחצי
Original Gangsta

Re: מדריך מצולם לתיקון חלקי פלסטיקה

הודעהעל ידי annetzer » א' פברואר 16, 2014 10:21 pm

הסבר מיקצועי ביותר שקראתי עד עכשיו בנושא פלסטיקה (לא קראתי הרבה). לא מזמן ביקרתי במסגרת העבודה במחלקת הפלסטיקה בה קיבלנו הסברים על שיטות עבודה. ועכשיו יחד עם קריאת הכתבה הזאת השלמתי עוד כמה נקודות (אמיתי). כל הכבוד ותודה דימה. לייק :-)
annetzer

הודעהעל ידי V8_וחצי » ב' פברואר 17, 2014 11:47 am

בכיף ובשמחה! :)
סמל אישי של המשתמש
V8_וחצי
Original Gangsta

הודעהעל ידי udi » ש' יולי 18, 2015 3:19 pm

יש לצין שיצא יפה. אבל הרבה עבודה. יש חומר שממיס פלסטיק וזה אטר נוזלי.מכניסים לבקבוק זכוכית חומר פלסטיק בגדלים קטנים כמו מניסור ושיוף שופכים את הממיס ומקבלים דבק מהיר לחומר שאנחנו מעונינים להדביק .יש להמתין בבקבוק סגור 24 שעות והדבק מוכן.אפשרות שניה יש פנים לחום גבוה ובעלי פיה דקה יחסית שמיועדים להדבקת pvc על ידי חום .הם מתאימים גם לפלסטיק .
udi

חזור אל פורום שפץ זאת בעצמך

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 12 אורחים